«Симфонія Криволапа» у Києві


Понад 60 картин Анатолія Криволапа можна побачити у рамках проекту «Музейна колекція». Експозицію представив Cultprostir Hub, що розміщується у Музеї історії Києва. В основному, твори – з приватних колекцій, деякі – зовсім нові, публіка бачить їх вперше. А найбільш ранні картини з експозиції створювалися на початку 1990-х років. Організували масштабний проект Cultprostir Hub, галерея «Триптих», інтернет-платформа Cultprostir і Музей історії Києва

«НА ПЕЙЗАЖ ВПЛИВАЄ КОЛІР ШКІРИ ЛЮДЕЙ, ЇХ КОСТЮМИ, ЗВИЧКИ»

Анатолія Криволапа визнають найуспішнішим українським художником. З 2010 по 2015 рік на вітчизняних та міжнародних аукціонах придбали 18 його картин на суму майже 800 тисяч доларів. Живі пронизливі кольори – визначальна риса митця.

На виставці «Музейна колекція» представили різні твори – тут і абстракція, і меланхолійні пейзажі, і ню. Найбільш рання робота – синьо-жовтий пейзаж «Український мотив», створений у 1992 році. Є тут і знамениті зображення коней. Нагадаємо, 2013 року картину Анатолія Криволапа «Кінь. Вечір» на аукціоні сучасного мистецтва Phillips у Лондоні продали за понад 186 тисяч доларів. В експозиції можна побачити роботи «Кінь. Біла ніч», «Кінь» і «Білий кінь».

З найновішого – чотири карпатські пейзажі, створені у 2015-2016 роках. Вони, фактично, тільки з майстерні. «Я ще на шляху до того, щоб розгадати кольоровий код Карпат, - зізнається Анатолій Криволап. –  Гадаю, що скоро поїду туди знов, щоб продовжити роботу. Інколи довго зживаюся з новими образами. У Шарм-ель-Шейх їздив двічі на рік, і тільки на четвертий рік у мене стало складатися розуміння того, як треба писати. Раптом дійшло, що тамтешнє небо ніколи не знало снігу і морозу. Зрозумів, що його не можна писати синім, як українське. Почав малювати його жовтим, як пісок. І вже з того вийшла непогана серія, яка не мала нічого спільного з українськими пейзажами. Також на пейзаж впливає не тільки природа, а й колір шкіри людей, їх костюми, звички. Треба шукати, якими мають бути українські Карпати».

«ТУТ ВИДНО ВСЮ ПАЛІТРУ БАРВ»

Цікаво, що у проекті «Музейна колекція» дебютував як куратор онук митця Олексій Криволап. «Ми одразу мали зрозуміти формат проекту. Вирішили, що у залі з темними стінами представимо великі роботи, палітру кольорів художника. Ці кольори на темному тлі починають грати особливо, видно весь масштаб. Поруч – біла зала, де показали

невеликі формати, - розповідає про роботу над проектом Олексій Криволап. – Загалом, представили шлях і пошуки художника».

Майже у кожній роботі є певний колір-соліст, яскраві червоний, синій, жовтий, ніжний рожевий, білий, чорний. Зібрані в одному просторі, вони зливаються у симфонію чистих барв, що пронизує глядача і заряджає потужною енергетикою.

На виставці представлені роботи з зібрань більше десяти колекціонерів. І, як запевняє Юрій Комельков, галерист і засновник інтернет-платформи cultprostir.ua, вмовити поціновувачів мистецтва надати картини було доволі легко. Також Юрій Комельков обіцяє, що цей проект – тільки початок, і на нас ще чекає серія виставок рейтингових українських художників.

 

ДОПОМОГА ТАЛАНОВИТИМ СТУДЕНТАМ

Чудова новина для молодих митців – цього року Анатолій Криволап засновує премію для студентів художніх вишів. Мета проекту – підтримка високого рівня майстерності у мистецтві. Визначатимуть переможців у трьох номінаціях, що стосуватимуться живопису, графіки і пластики. Премія дасть змогу молоді відвідати художні столиці світу і побачити відомі музеї.

До складу журі Премії Анатолія Криволапа входять різні люди: це і представники академічного середовища, зокрема, президент Національної академії мистецтв України Андрій Чебикін, і мистецтвознавиця Олеся Авраменко, і галерист Юрій Комельков, і, власне, сам Анатолій Криволап. 1 квітня опублікують конкурсні положення і почнуть прийом робіт. Вручити перші премії хочуть до кінця цього року. Також планують влаштувати виставку робіт фіналістів.

«Так склалося, що свого часу не мав опіки над собою. Приїхав у 15 років до Києва з валізкою і підтримував себе сам. Навчався і працював паралельно, - згадує Анатолій Криволап. – У моральному плані мене дуже підтримував Рішард Врублевський, який з 1978 року і протягом тривалого часу спілкувався зі мною, постійно цікавився моєю творчістю, купував мої роботи. Це було великою моральною підтримкою, бо тоді жив сам по собі, ні з ким не спілкувався. Не тому, що одинак, просто захопили творчі пошуки».

Тепер успішний художник прагне підтримати молодих майстрів, що здобувають академічну освіту – її Криволап вважає вкрай важливою для митця.

Брати участь у конкурсному відборі зможуть студенти семи українських вузів, де є мистецькі спеціальності. А насолодитися яскравими і чистими кольорами Анатолія Криволапа може кожен – виставка «Музейна колекція» триватиме у Музеї історії міста Києва до 19 травня.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Руслана КАНЮКИ, «День»